Kā izvēlēties labu kāzu fotogrāfu?

Kāzu fotogrāfa izvēle

Šobrīd kāzu fotografēšana ir kļuvusi par ļoti populāru nodarbošanos veidu un līdz ar to piedāvājums ir milzīgs. Nav grūti iedomāties situāciju, ka jaunais pāris, izvēloties fotogrāfu savām kāzām, var apjukt. Ko darīt? Lai nekļūdīgi izdarītu izvēli par sev vēlamo fotogrāfu, manuprāt, ir jāvadās no sajūtām, tomēr ir vērts apsvērt arī dažus racionālus kritērijus.

Nedaudz par kāzu fotogrāfa darba specifiku. Ir jāsaprot, ka kāzu fotogrāfs ir viens no atbildīgākajiem un iespējams sarežģītākajiem fotogrāfijas žanriem, jo kāzu fotogrāfam ir jāspēj apvienot sevī vismaz 4 citi žanri, proti, dokumentālais (reportāžas) foto, portretu foto,sporta foto un modes foto, turklāt tas viss jāspēj darīt ātri, profesionāli, kvalitatīvi un gaumīgi. Kāzu dienā fotografēšanas apstākļi ir grūti prognozējami un kontrolējami (mainīgas gaismas, neparedzai notikumi, dažādi priekšmeti un objekti, kas traucē veidot perfektas kompozīcijas utt.), tāpēc kāzu fotogrāfam ir jābūt kā sava veida universālajam kareivim, gatavam rīkoties jebkurā situācijā, spējīgam pielāgoties un atrast radošus risinājumus. Tehniskajām zināšanām ir jābūt visaugstākajā līmenī.

Kāzu diena bieži vien ilgst 12-15 stundas, turklāt tas ir nemaz neskaitot laiku, kas tiek pavadīts sagatavojoties darbam, laiku, kas tiek pavadīts ceļā uz kāzu norises vietu un atpakaļ (kas bieži vien notiek naktī). Šo laiku kāzu fotogrāfs pavada nemitīgā kustībā, līdz ar to kāzu fotogrāfam ir jābūt arī ļoti labā fiziskā formā.

Kāzu fotogrāfa portfolio. Katram labam kāzu fotogrām ir savs stils, un to var novērtēt apskatot viņa portfolio. Kāzu foto porfolio būtu jāatspoguļo visas kāzu norises daļas, ne tikai pozētas bildes. Ļoti būtiski ir izvērtēt tās bildes, kurās iespējams novērtēt fotogrāfa spēju rīkoties sliktos gaismas apstākļos vai negaidītās situācijās. Laba zīme portfolio ir veiksmīgi noķerti kadri (lidojoši pušķi, negaidīti pavērsieni, pārsteiguma elementi), gaišas un tīras bildes baznīcā, vai citās telpās ar nepietiekamu apgaismojumu. Tāpat arī būtu jāpievērš uzmanība, kā fotogrāfs lieto zibspuldzi, piemēram, pārgaismotas sejas vai ēna aiz cilvēka uz sienas ir slikta zīme, jo var liecināt par to ka zibspuldze ir bijusi pavērsta tieši pret fotografējamo personu.

Svarīgi ir arī izvērtēt pozētās bildes. Vai jums patīk kā fotogrāfs liek pārim pozēt, izvēlas vietas un kompozīcijas? Vai jaunais pāris bildēs ir atbrīvojies vai sasprindzis, stīvs? Vai fotogrāfs spēj atrast radošus risinājumus? Tāpat arī būtu jāizvērtē pēcapstrāde, pārlieku liela iejaukšanās attēlā var liecināt par fotogrāfa sliktām tehniskajām zināšanām fotografēšanas laikā, kuras tiek kompensētas ar pēcapstrādi, šādas fotogrāfijas varbūt labi izskatīsies mazā izmērā, taču palielinājumā noteikti būs redzami pēcapstrādes defekti (artefakti), piemēram, graudainība, nedabiskas krāsas utt.


Kāzu fotogrāfa tehnika. Kāzu fotogrāfam ir jābūt ļoti labi tehniski nodrošinātam, jo atbildība ir milzīga, un lai vai kas notiktu, kāzu fotogrāfam nav tiesību pateikt līgavai vai līgavainim :"atvainojiet, man tikko saplīsa kamera, es diemžēl nevarēšu turpināt fotografēt kāzas". Turpinājumā daži kritēriji, kurus noteikti būtu jāizvērtē izvēloties fotogrāfu. Vērtējamie kritēriji:

1) Datu un tehnikas dublēšana. Nopietns kāzu fotogrāfs vienmēr strādās ar vismaz 2 kamerām, 2 zibspuldzēm un vairākiem objektīviem. Tāpat arī būtu vēlams, ka foto kamerai ir iespēja dublēt datus uzreiz divos datu nesējos.

2) Gaiši objektīvi. Kāzu fotogrāfa aprīkojumā noteikti būtu jābūt vairākiem "gaišiem" zoom objektīviem (vienkāršākā valodā - laba zīme, ja fotogrāfa ekipējumā ir vairāki zoom objektīvi ar šādu apzīmējumu "f 2.8") fiksētā fokusa attāluma objektīviem (laba zīme - "f 1.4" "f 1.8" "f 2.0"). Tāpat arī fotogrāfa aprīkojumā vēlams būtu vismaz viens platleņķa un viens teleobjektīvs.

3) Full frame kamera. Fotokamerām vēlams rādītājs būtu "full frame" jeb pilnā kadra (35mm standarta) matrica. Šādas kameras ļauj fotografēt ar ievērojami zemākiem trokšņu līmeņiem, tām piemīt lielāks dinamiskais diapozons un smukāks (subjektīvs vērtējums) attēla zīmējums.


Kāzu fotogrāfa pieredze. Kāzu fotogrāfam ir jābūt spējīgam reaģēt un domāt ļoti ātri un bez pieredzes, lai gan ne neiespējami, ir ļoti grūti. Kāzu fotogrāfam nav laika eksperimentēt, ir konkrēti jāzina ko un kurā brīdī darīt. Tāpat arī pieredze ļauj man kā kāzu fotogrāfam intuitīvi nojaust, kas notiks nākamajā mirklī, dodot iespēju tam laicīgi sagatavoties. Labs rādītājs ir ilgstoša, sekmīga pieredze strādājot par kāzu fotogrāfu, kāzu fotogrāfs ar viena gada pieredzi ir liels risks, lai gan var būt dažādi izņēmumi. Manuprāt, labs rādītājs ir vismaz 5 gadi un vairāk kā 50 kāzas.

Ieteiktu katram pārim apsvērt iespēju izvēlēties fotogrāfu no Latvijas Kāzu fotogrāfu asociācijas biedriem, jo šī, cik man zināms, ir vienīgā organizācija, kas savā vidū uzņemtos fotogrāfus rūpīgi izvērtē un ir noteikti standarti kuriem jāatbilst, lai tajā iekļūtu. (sīkāka informācija atrodama www.lkfa.lv)


Kāzu fotogrāfa attieksme pret darbu. Uzskatu, ka kāzu fotogrāfam ir jābūt ļoti atbildīgam un katras kāzas jāfotografē tā, kā priekš sevis. Nav pieļaujama pavirša vai novīdīga attieksme. Attieksme pret darbu, manuprāt, sevī ietver arī etiķetes ievērošanu, līdz ar to man liekas nepieņemami, ka daudzi fotogrāfi kāzās ierodas šortos un čībās, vai netīrā t-kreklā, šajā ziņā esmu konservatīvs un uzskatu, ka kāzu fotogrāfam ir jāievēro elementāras pieklājības normas, gan saskarsmē, gan ģērbšanās stilā. Par to vislabāk pārliecināties apskatot fotogrāfa bildes darbībā (ja tādas atrodamas internetā) vai tieši pajautājot, kā fotogrāfs ģērbsies kāzu dienā. Par fotogrāfa uzvedību un manierēm var pārliecināties satiekoties klātienē, vai no internetā pieejamās informācijas (piemēram, soc.tīklu profili).


Kāzu fotogrāfa pakalpojumu cena. Zema cena ir sarkanais karogs. Ja jūsu izvēlētais fotogrāfs par pilnu dienu prasa 100-200 EUR, tad ir ļoti rūpīgi jāizvērtē, vai tiešām šis fotogrāfs būs jums atbilstošs. Ieteiktu izvērtēt fotogrāfus, kas prasa vismaz tādu samaksu, kas ir tuvu tirgus vidējam rādītājam.


Pirmskāzu fotosesija. Ja fotogrāfs to piedāvā, tad tā ir ļoti laba zīme. Tas ir lielisks veids kā pārliecināties par savstarpējo sapratni ar fotogrāfu un to, kāds rezultāts gaidāms kāzās. Ja fotogrāfs to nepiedāvā, var pasūtīt vienkārši fotosesiju pie konkrētā fotogrāfa. Pirmskāzu fotosesijai ir vairāki plusi:

1) Uzlabojās savstarpējā komunikācija starp pāri un fotogrāfu;

2) Jūs iegūsiet pārliecību, par to kā fotogrāfs strādā tieši ar jums;

3) Jūs iegūsiet skaistas bildes, ko izmantot ielūgumu noformēšanā, vai dāvanām vecākiem, radiem utt.;

4) Iespējams koriģēt tās lietas, kas fotogrāfa darbībā nepatīk (pēcapstrāde, darba stils, norādījumi utt.).

Rezultātā kāzu dienā jūs jutīsieties daudz pārliecinātāk un drošāk, jo pirmā tikšanās jau būs notikusi, kā arī aiz muguras būs veiksmīga fotosesija.Copyright Oskars Kupics 2015.#Kāzufotogrāfs #kāzufoto #kāizvēlētieskāzufotogrāfu #ieteikumijaunajampārim #ieteikumikāzām #labskāzufotogrāfs

Recent Posts
Archive
Search By Tags
No tags yet.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square